Budapest legszebb zöld terei egy helyen

PARKoló

PARKoló

Egy nyüzsgő tér amit egy pesti fiatalnak se kell bemutatni

Az Erzsébet tér

2018. november 21. - PARKoló

Egy hely a város közepén a kisgyerekkel játszótérre menőnek, a turistáknak, a deszkásoknak, a kutyáknak és a gazdájuknak, az ebédidőben ejtőzőknek, a délutáni piknikezőknek, az este sörözőknek, a fröccsteraszon beszélgetőknek, a bulizóknak és mindenikinek. A hely, ahol bátran fűre léphetsz, amit hívtak már Szálin térnek, Engels térnek, Erzsébet térnek és szimplán Erzsinek.

Az Erzsébet tér Pest első tervezett piactereinek egyike, melyet a 19. század elején jelöltek ki a célra. Később, az 1800-as évek közepe tájékán parkosították, 3000 db facsemetét és sok ezer darab virágot ültettek. A parkot később kovácsoltvas kerítéssel vették körbe, a fákat pedig porcelán névtáblákkal látták el, melyek egészen az 1960-as évek közepéig megmaradtak. Érdekesség, hogy régen egy időjárás jelző házikónak is helyt adott a tér.

kep1.png

A piactérből sétálóparkká lett Erzsébet tér átalakulása azonban ezzel nem ért véget, 1949-ben újra átalakult, mivel autóparkolót és a város számára jelentős buszpályaudvart építettek a területén, mely egészen 2001-ig működött, a  pályaudvar épületét később műemlékké nyilvánították és a későbbi Design Terminálnak adott helyet.

A városvezetés a teret jelölte ki a Nemzeti Színház építésének helyszínéül is, azonban az építkezés a fiatalok nagy örömére csak az alapok megásásáig jutott, mert a döntéshozók leállították. A 2000-ben pályázatot írtak ki a tér rendezésére, melyet a Firka Építész Stúdió nyert el. Terveiknek köszönhetően a kiásott alapot nem temették be teljesen, így a felszín alatti Gödör Klubnak majd Akvárium Klubnak ad helyet a „gödör”.  Azóta a Belváros legnagyobb és egyik legkedveltebb parkja, a fiatalok kedvelt bulizó és találkozóhelye. A tér fiatalos jellegét tovább erősíti a Parban kialakított skatepark, amit az extrém sportolók előszeretettel ki is élveznek.img_4956.JPG

A tér helyet ad a Budapest Eye-nak is, ami mára már Budapest egyik kedvenc városnéző helyszínévé vált, hiszen nappal és este is varázslatos élményt nyújt a 65 méteres magasságba felemelkedő kabinokból elénk táruló Budapest képe. Emellett novemberben megnyílik a karácsonyi vásár, vele együtt rengeteg turista rohamozza meg az árusokat, ilyenkor messziről érezhető a forraltbor illata. 

budapest-eye.jpg

A park szerkezetére jellemző a kettős jelleg, azaz az elhelyezkedés miatt napközben óriási az átmenő forgalom, emellett a pihenő övezet és sétatér jellegét is megőrizte.

A kialakított térrendszer egyik alapeleme a Deák tér felől a Hild tér irányába tartó, gyalogosútvonal, másik fontos eleme a középen elhelyezkedő Danubius-kút, melynek eredetileg a Kálvin tér adott helyet. A kút környezetében található virágágyások hangsúlyozzák a park kiemelt központját.

erzsebet_ter.jpg

A köznyelvben sokszor “Erzsiként” előforduló tér kétségtelenül a város egyik legnépszerűbb tere, amiről központi elhelyezkedése és szuper adottságai tehetnek: nagy zöldterületek, padok, árnyas fák, kutyafuttató, társasági és vendéglátó helyek, fiatalos jelleg.

A bejegyzés trackback címe:

https://parkolo-co.blog.hu/api/trackback/id/tr1914384668

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása