Szerintem nincs olyan budapesti, ne járt volna még a Margit-szigeten, és a PARKoló blog sem lenne teljes nélküle. Egy reggeli futás, szerda esti borozós piknikezés, fürdőzés a Palatinusban, séta és zenélő szökőkútnál vasárnap este, vízilabda meccs a sportuszodában, nyár esti biciklizés a családdal... Ezt a felsorolást a végtelenségig folytathatnánk, és még tovább, hiszen Budapest Central Parkja számos lehetőséget nyújt azoknak, akik ki akarnak kapcsolódni.
Na de az a Margit, és miért van egy szigete?
A Margit-szigetnek számos neve volt, mielőtt mai elnevezését megkapta volna. Az 1200-as években Nyulak szigete, majd Urak szigete, Budai-sziget, Boldogasszony szigete neveken volt ismert, de a 17. században már megkapta a Szent Margit szigete elnevezést. A névadó Árpád-házi Szent Margit, IV. Béla király lánya, aki a tatárjárás ideje alatt itt élt a Domonkos-rend apácakolostorában. Ekkor ez a terület várakkal, templomokkal, kolostorokkal beépült népes hely volt: északi végén az esztergomi érsek vára, középen a premontreiek és a ferences rendi minoriták temploma és kolostora, déli végén pedig a Szent János lovagrend vára állt.
1790-ben a bécsi udvar Sándor Lipót főhercegnek, Magyarország nádorának adta a szigetet, aki a schönbrunni park mintájára szerette volna beépíteni a területet. Mai képe ekkor kezdett el kialakulni, azonban a híres 1838-as árvíz jeges vízzel lepte el a szigetet, óriási károkat okozva ezzel.
1866-ban akkori tulajdonosa, József Károly Lajos főherceg elhatározta, hogy világszínvonalú fürdőhelyet épít ki, ezért geológus csapatot bízott meg, hogy fúrásokat végezzenek a sziget északnyugati partjainál. Néhány hónapon belül meg is lett a fúrások eredménye: 43 °C-os gyógyvíz tört a felszínre. A víz bevizsgálása után megállapították, hogy ásványi anyag tartalmának köszönhetően különböző ízületi panaszok és izomfájdalmak kezelésére alkalmas. A főherceg ekkor megbízta Ybl Miklóst, hogy tervezzen az egész szigetre kiterjedő fürdőkomplexumot. Az építész neoreneszánsz stílusú fürdőépületet, szállodákat, villákat, vendéglőket és a kiszolgáló épületeket tervezett.
A Margit-sziget fürdőépületei és parkja
Ekkor kezdett el kiépülni a közlekedés is a szigeten, üzembe helyezték a lóvasutat, és megindult a Margit-híd tervezése is. Igen, ekkor még a Margit-híd nem állt, csak csónakok segítségével lehetett megközelíteni a szigetet.
Margit-híd építése 1874 körül
Mivel töltsük az időnket ma a szigeten?
A Margit-sziget szerencsére ma is számos kikapcsolódási lehetőséget nyújt annak, aki szeretne zöld környezetben, friss levegőn lenni. A fent említett Domonkos-rendi, Ferences-rendi és premontrei kolostorromok maradványai még ma is láthatóak a szigeten, méltó emléket állítva a sziget többszázéves múltjának.
A vizes programok kedvelői télen-nyáron látogathatják a Palatinus fürdőt, de jegyet válthatnak egy, a Hajós Alfréd uszodában rendezett sporteseményre is.
A Margit-sziget egyik kultikus eleme, az 1911-ben épült víztorony, és a több, mint 100 éves japánkert is kötelező látnivaló minden helyi számára. Ez ország egyik leghíresebb keleti jellegű parkja, amely a sziget egykori főkertészének, Magyar Györgynek köszönhető. Ő volt az, aki 1882-ben elkezdte a kert kiépítését és 1400 fajta rózsát ültetett 16 ezer példányban, fákat és örökzöldeket, továbbá csatornákkal összekötött mesterséges tórendszert tervezett.
Japánkert a Margit-szigeten
A zenélő szökőkút, és a szabadtéri színpad nyári estéken számos programmal látja el az érdeklődőket. A Margit-hídhoz közel eső kút Magyarország legnagyobb ilyen jellegű látványossága. A kút május és október között üzemel, melynek köszönhetően negyedóránként hangzik el egy zenei blokk, többek között Beethoven, Liszt Ferenc és Strauss muzsikájának vagy épp Andrea Bocelli hangjának közreműködésével.
A mozgás kedvelői bármikor futhatnak egy szigetkört (5350 m) a jó minőségű rekortán futópályán. De garantáljuk, hogy azok sem fognak unatkozni akik csak egy őszi sétát, téli hógolyózást, tavasz reggeli futást vagy nyári pikniket terveznek a szigeten. A több ezer virág, a fák, és az óriási füves területek bármikor segítenek kiszakadni a hétköznapi rutinból és új energiával töltenek fel.